Carmel Dominate the Catholic Athletics Championships

Carmel won both the boys and girls overall trophies in the North East Catholic Schools Track and Field Championship, held at Middlesbrough Sports Village.

Images taken on the day can be viewed here.

The full team results were as follows:

Year 7 Girls 2nd
Year 7 Boys 1st
Year 8 Girls 1st
Year 8 Boys 1st
Year 9 Girls 1st
Year 9 Boys 2nd
Year 10 Girls 1st
Year 10 Boys 1st

The individual results were as follows:

Year Event Position Name School Performance
  7   BOYS 100M   1ST  BENEDICT DAVIES CARMEL 12.8
7 BOYS 1500M 1ST  JAMES WILCOCK CARMEL 5.17.9
7 BOYS 200M 4TH HARRY BENNETT CARMEL 30.8
7 BOYS 4 X 100M 2ND CARMEL 55.9
7 BOYS 70M HURDLES 1ST  KAMIL SLOWIAK CARMEL 13.7
7 BOYS 800M 2ND KAYNE WILLIAMS CARMEL 2.41
7 BOYS DISCUS 5TH KIERAN WALSH CARMEL
7 BOYS HIGH JUMP 1ST  BENEDICT DAVIES CARMEL 1.47
7 BOYS JAVELIN 1ST  LUCA ORSI CARMEL 22.71
7 BOYS LONG JUMP 2ND KAYNE WILLIAMS CARMEL 4.01
7 BOYS SHOT 1ST  SAM RYAN CARMEL 10
7 GIRLS 100M   1ST  OLIVIA BELL CARMEL 14.3
7 GIRLS 1500M 3RD OYE BENTIL CARMEL 6.17.4
7 GIRLS 200M 3RD EVIE WHITTAKER CARMEL 32
7 GIRLS 4 X 100M 3RD CARMEL 60.8
7 GIRLS 70M HURDLES 4TH NEVE SEWELL CARMEL 15
7 GIRLS 800M 1ST  LILY LARGE CARMEL 2.43.2
7 GIRLS DISCUS 2ND JEMIMA PARKINSON CARMEL 15.77
7 GIRLS HIGH JUMP 5TH BETH WAKES CARMEL 1.2
7 GIRLS JAVELIN 1ST  CONNIE BLEASBY CARMEL 17.08
7 GIRLS LONG JUMP 1ST  OLIVIA BELL CARMEL 4.09
7 GIRLS SHOT 1ST  IMOGEN TATE CARMEL 7.52
8 BOYS 100M   1ST  DYLAN BAINES CARMEL 12.5
8 BOYS 1500M 2ND WILLIAM WINN CARMEL 5.05
8 BOYS 200M 3RD SAM DIMELOW CARMEL 26.6
8 BOYS 4 X 100M 1ST  CARMEL 49.9
8 BOYS 300M 1ST  NATHANIEL BELL CARMEL 38
8 BOYS 75M HURDLES 1ST  ISAAC FENTON CARMEL 14
8 BOYS 800M 1ST  MICHAEL CALABRO CARMEL 2.28.6
8 BOYS DISCUS 2ND MICHAEL CALABRO CARMEL 21.1
8 BOYS HIGH JUMP 3RD= SAM DIMELOW CARMEL 1.35
8 BOYS JAVELIN 3RD GEORGE THORNTON CARMEL 26.5
8 BOYS LONG JUMP 4TH ISAAC FENTON CARMEL 4.31
8 BOYS SHOT 4TH DYLAN BAINES CARMEL 8.94
8 GIRLS 100M   1ST  DARCEY GARBUTT CARMEL 13
8 GIRLS 1500M 1ST  AMELIA HUNTER CARMEL 5.48
8 GIRLS 200M 3RD MILLY BROWN CARMEL 29.6
8 GIRLS 4 X 100M 1ST  CARMEL 54.4
8 GIRLS 75M HURDLES 2ND ASHLEIGH SELLARS CARMEL 13.2
8 GIRLS 300M 1ST  CHELSEY BAILEY CARMEL 46.4
8 GIRLS 800M 1ST  LILIE BLAKEMORE CARMEL 2.42
8 GIRLS DISCUS 2ND MARY MCADAM CARMEL 18.95
8 GIRLS HIGH JUMP 2ND CARYS HONEYMAN CARMEL 1.36
8 GIRLS JAVELIN 4TH POPPY LAWRENCE CARMEL 14.59
8 GIRLS LONG JUMP 1ST  DARCEY GARBUTT CARMEL 4.69
8 GIRLS SHOT 1ST  HANNAH LIDDELL CARMEL 8.43
9 BOYS 100M   3RD RHYSS BAILEY CARMEL 12.5
9 BOYS 200M 4TH BEN BROWN CARMEL 27.6
9 BOYS 300M 1ST  ISAAC SMITH CARMEL 41.9
9 BOYS 4 X 100M 2ND CARMEL 50.9
9 BOYS 800M 6th  FRANCIS HUMBLE CARMEL 2.34
9 BOYS 80M HURDLES 2ND ISAAC RYANS CARMEL 13.2
9 BOYS DISCUS 2ND CALLUM HARRISON CARMEL 24.48
9 BOYS HIGH JUMP 1ST  CALEB HARTAS CARMEL 1.5
9 BOYS JAVELIN 6th  ISAAC SMITH CARMEL 21.1
9 BOYS LONG JUMP 4TH ARCHIE APPLETON CARMEL 4.56
9 BOYS 1500M 1ST  MAX PEARSON CARMEL 4.54.7
9 BOYS SHOT 3RD IGOR JEDRYCSZYK CARMEL 9.78
9 BOYS TRIPLE JUMP 4TH HUBERT KRAWIEC CARMEL 9.53
9 GIRLS 100M   3RD HOLLY ROBSON CARMEL 13.8
9 GIRLS 1500M 4TH ELEANOR KLULOW CARMEL 5.57
9 GIRLS 200M 1ST  ELLIE BAILIE CARMEL 29
9 GIRLS 300M 1ST  SARAH WILCOCK CARMEL 45.1
9 GIRLS 4 X 100M 1ST  CARMEL 54.2
9 GIRLS 75M HURDLES 1ST  KEIRA WILLIAMS CARMEL 13
9 GIRLS 800M 2ND MILLIE FOSTER CARMEL 2.47.9
9 GIRLS DISCUS 2ND OLIVIA CAMPBELL CARMEL 20.09
9 GIRLS HIGH JUMP 1ST  SARAH WILCOCK CARMEL 1.4
9 GIRLS JAVELIN 1ST  EMMA BURGESS CARMEL 27.37
9 GIRLS LONG JUMP 1ST  POPPY CARR CARMEL 4.59
9 GIRLS SHOT 2ND KEIRA WILLIAMS CARMEL 8
9 GIRLS TRIPLE JUMP 2ND ANNA SHORTEN CARMEL 8.91
10 BOYS 100M 1ST  EWAN FORSTER CARMEL 11.8
10 BOYS 80M HURDLES 1ST  TYLER WELSH CARMEL 13.2
10 BOYS 1500M 1ST  DANIEL BOYER CARMEL 4.31.1
10 BOYS 200M 3RD JAMIE HUTCHINSON CARMEL 25.6
10 BOYS 4 X 100M 1ST  CARMEL 46.1
10 BOYS 300M 1ST  JOSHUA IRVING CARMEL 38.6
10 BOYS 800M 1ST  JOSEPH SPELLMAN CARMEL 2.12.9
10 BOYS DISCUS 1ST  KRZYSZTOF KOLPACKI CARMEL 24.76
10 BOYS HIGH JUMP 3RD CONNOR CARROLL CARMEL 1.55
10 BOYS JAVELIN 4TH TOM MITCHELL CARMEL 20.99
10 BOYS LONG JUMP 1ST  EWAN FORSTER CARMEL 5.24
10 BOYS SHOT 1ST  STEWART HARRISON CARMEL 9.63
10 BOYS TRIPLE JUMP 2ND JOSEPH SPELLMAN CARMEL 10.48
10 GIRLS 100M   1ST  LUCY WHITING CARMEL 13.5
10 GIRLS 1500M 1ST  OLIVIA MCCREADY CARMEL 5.44.9
10 GIRLS 200M 3RD LAURA BENNETT CARMEL 31.5
10 GIRLS 300M 3rd  ROBYN ATKINSON CARMEL 50.4
10 GIRLS 4 X 100M 1ST  CARMEL 54.9
10 GIRLS 800M 1ST  MEGAN NOBLE CARMEL 2.36
10 GIRLS 80M HURDLES 3RD  DAISY LUBUKU CARMEL DQ
10 GIRLS DISCUS 1ST  DAISY LUBUKU CARMEL 21.7
10 GIRLS HIGH JUMP 4TH ROBYN ATKINSON CARMEL 1.2
10 GIRLS JAVELIN 5th  ANNA COSGROVE CARMEL 16.47
10 GIRLS LONG JUMP 4th  MEGAN NOBLE CARMEL 3.4
10 GIRLS SHOT 4th  ALICE DAY CARMEL 7.14
10 GIRLS TRIPLE JUMP 1ST  LUCY WHITING CARMEL 9.04