Carmel College Sports Presentation Evening 2018

Despite a recent operation on his Achilles tendon, World Champion 60m sprinter, Richard Kilty presented the awards at the 18th Carmel College Sports Presentation Evening. The evening celebrated the amazing success the pupils have had over the year, on the sports field. The main winners were as follows:

Award Name
Netball Player of the Season Laura Bennett.
Rugby Player of the Year Tom Mitchell and Josh Irving
Cricket Player of the Year Male Harry Crawshaw.
Cricket Player of the Year Female Kiera Williams.
Hockey Player of the Year Megan Noble.
Skier of the Year Anna Shorten.
Female Footballer of the Year Olivia Campbell.
Male Footballer of the Year Stuart Harrison.
Swimmer of the Year   Niamh Sweeney.
Biathlete of the Year Daniel Boyer.
Sports Leader of the Year Johnson Bache and Jess Briggs.
The ‘John Naisbitt’ Sports Personality of the Year Jamie Hutchinson.
Female Sports’ Loyalty Award Emma Burgess and Alice Day.
Male Sports’ Loyalty Award James Garbutt and Matthew Hill.
Female Athlete of the Year Darcey Garbutt and Sarah Wilcock.
Male Athlete of the Year Matthew Phillips and Nathaniel Bell.
Victrix Ludorum Lucy Whiting.
Victor Ludorum Josh Irving.
The Derek Coates Sports Performance of the Year Ewan Forster.
The Eve Hannaford Sporting Excellence Award Darcey Garbutt.
Achievement in Sport Year 7 Olivia Bell, Lily Large, Benedict Davies and James Wilcock.
Achievement in Sport Year 8 Lillie Blakemore, Mary McAdam and Nathaniel Bell.
Achievement in Sport Year 9 Holly Robson, Sarah Wilcock, Ben Brown and Isaac Ryans.
Achievement in Sport Year 10 Lucy Whiting and Tom Mitchell.
Services to PE Year 7 Hannah Board, Harry Bennett, Sam Ryan, Luca Orsi and Kayne Williams.
Services to PE Year 8 Alice Dickinson, Carys Honeyman, George Thornton and Michael Calabro.
Services to PE Year 9 Eleanor Clulow, Ellie Bailie and Ben Brown.
Services to PE Year 10 Alice Day, Joseph Spellman and Matthew Hill.
English Schools’ Cross-Country Lucy-Erin Hunter and Daniel Boyer.
English Schools’ Combined Events Matthew Phillips.
English Schools’ Track & Field Darcey Garbutt, Layla Bell and Lucy-Erin Hunter.
County Netball Laura Bennett and Lucy Whiting.
County Rugby Ben P Brown, Ben Brown and Isaac Ryans.
District Football Ewan Forster and Jamie Hutchinson.

To view photos of the evening please click here.